Oriģinālais raksts angļu valodā   https://sertanyaman.com/Blog/Content/20

Tulkojums ar Google translate

Kā uzņemt labākas sēņu fotogrāfijas 
Gaismas mīklas atrisināšana

Lēnām nāk rudens, un mēs sākam redzēt, ka katrā dabas stūrī parādās skaistas sēnes. Lai cik skaisti tie šķistu jūsu acīs, sēņu fotoattēlu uzņemšana var būt sarežģīta, jo tās parasti parādās vietās ar vismazāk optimālajiem fotografēšanas apstākļiem. Šajā bloga ierakstā sniegšu dažus padomus un piemērus, kā risināt problēmas ar apgaismojumu un iegūt glītas rudens sēņu fotogrāfijas dažādos gaismas apstākļos.

Izmantojot dabisko gaismu

Gandrīz vienmēr labākais veids, kā atrisināt sēņu fotoattēla apgaismojumu, ir izmantot pieejamo skaisto dabisko gaismu. Tomēr šī skaistā dabiskā gaisma ir reti pieejama drūmās rudens dienās un vietā, kur fotografējat sēnes, tumšā meža biezoknī. Risinājums ir, ja sēnes ir piestiprinātas pie koka vai jādara tā, pārvietojot sēnes uz vietu, kur labāks apgaismojums un nofotografējiet tur. Tas arī palīdz sakārtot kompozīciju un izvēlēties attēlam labāku fonu:

_DSC7239.jpg

Sēnes, kas izaug no priedes čiekura, pārvietotas uz labāku vietu ar atbilstošāku apgaismojumu no sākotnējās dubļainās meža zemes. Kad esat pabeidzis, neaizmirstiet čiekuru ar sēnēm nogādāt atpakaļ sākotnējā vietā! (ISO: 1600, f:10, 1/125)
_DSC4653.jpgVarat arī sakārtot kompozīciju un fonu, pārvietojot sēnes. Tomēr nevajag pārāk pārspīlēt ar to sastāvu!. (ISO: 1000, f:8, 1/100)

Ļoti īpašs dabiskās gaismas veids, ko es saucu par "burvju gaismu", notiek, kad zemā rudens saule spīd cauri koku zariem un tieši apgaismo jūsu sēnes. Ja atrodaties īstajā vietā īstajā laikā, varat uzņemt jaukas fotogrāfijas šajā retajā apgaismojumā. Šāda gaisma ne tikai piešķirs mirdzuma efektu jūsu caurspīdīgajām sēnēm, bet arī radīs skaistus bokeh apļus uz jūsu fona no tiešiem gaismas stariem, kas iekļūst no lapām.

_DSC0635.jpg

Apgaismoti kāti ar saules gaismu no fona (ISO:400, F:5.6, 1/100, eksp.: -1)
DSC_4457.jpgAugošu sēņu siluets rietošā rudens saulē (ISO:800, F:4, 1/640, eksp.: +1)

Ja fotografētās sēnes nav pietiekami caurspīdīgas un vēlaties tās iekļaut savā fotoattēlā, jums ir jāizmanto atstarotājs, lai atstarotu no fona uz sēnēm nākošos gaismas starus. Tas radīs ļoti spēcīgu apgaismojumu, jo sēnes tiek apgaismotas gan no aizmugures, gan arī no priekšpuses. Speciāls fotoatstarotājs nav jāpērk, var arī saplēst alumīnija folijas loksni un arī to izmantot. Es labprāt uzņemtu visas savas sēņu fotogrāfijas ar šo jauko dabisko apgaismojumu, bet diemžēl šādi apstākļi ir diezgan reti:

DSC_4477.jpgSēnes pret rudens sauli ar atstarotāju rokā priekšpuses apgaismošanai (ISO:800, F:8 1/100)

Varat arī izmantot atstarotājus, lai atstarotu pieejamo gaismu dažādos virzienos pret objektu. Šeit šajā fotoattēlā gaisma nāk no citas puses un neapgaismo pašas sēnes. Var teikt, ka fotogrāfija ir pieņemama un to var salabot "pēcapstrādē". Tomēr vai nebūtu daudz labāk turēt uz tā nelielu atstarotāju, atstarot gaismu no sāniem un atgriezties mājās ar otro fotogrāfiju?

Picture_1.jpgSēņu sēdēšana neapgaismotā vietā 

Picture_2.jpgTādas pašas sēnes ar atstarotu gaismu no maza rokas atstarotāja

Izmantojot zibspuldzi

Ja apgaismojuma apstākļi ir tālu no ideāliem, varat izmantot zibspuldzi, lai uzlabotu apgaismojumu sēņu fotografēšanā. Zibspuldze ir ļoti daudzpusīgs un jaudīgs gaismas avots, ko var izmantot, lai apgaismotu objektu, stiprinātu saules gaismas spēku, radītu gaismas starus vai apgaismotu visu fonu. Neizaicinošos apstākļos varat izmantot kamerā iebūvēto zibspuldzi, taču es iesaku izmantot lielāku zibspuldzi, kuru varat arī novietot attālināti un izmantot no dažādiem leņķiem. Būtu arī jauki, ja jūsu tālvadības zibspuldzei būtu zibspuldzes statīvs, ko novietot uz zemes. Jūs pat varat izmantot klipveida zibspuldzes turētājus, lai piestiprinātu pie koku zariem vai citiem objektiem.

Zemāk esošajos piemēros es parādīšu dažus vienkāršus veidus, kā izmantot zibspuldzi, lai uzlabotu mūsu rudens sēņu ainavu.

Šeit zem priedes atrodas sēņu grupa, kas ir pilnībā ēnā un izskatās tumša, plakana un blāvi. Un zaļā lapotne, uz kuras viņi aug, šķiet pilnīgi tumša un garlaicīga. Man ir jāuzlabo šis fotoattēls, lai tumšie un blāvie apgabali izskatītos gaišāki un kontrastīgāki, un sēnes būtu labāk apgaismotas un iegūtu dabisku 3D atspīdumu lapotnē, kurā tās atrodas:

Picture_3.jpgSkaistas sēnes, kas aug zem nelielas priedes (ISO: 500, f: 6.3, 1/80)

Šeit es varētu ievietot zibspuldzi savā kamerā un izveidot tiešu uzplaukumu ar automātiskajiem iestatījumiem, taču galu galā tas neizskatīsies dabiski un tiešā aizpildīšanas zibspuldze nesaplūdīs ar dabisko apgaismojumu, ko saņemat no fona. Lai varētu uzņemt dabiska izskata fotoattēlu, man ir jāatdarina spilgtas rudens dienas saules gaisma. Tātad, vispirms es ievietoju zibspuldzi platleņķa iestatījumā (arī pievienoju platleņķa difuzoru), atvienoju to no kameras un novietoju to virs labās puses un nedaudz uz fona, lai atdarinātu fona sauli. Pēc tam es turu rokā atstarotāju, lai atstarotu daļu no šīs papildu gaismas sēnēm. Šeit varat izmantot zibspuldzi TTL režīmā un iegūt no tās ieteicamo jaudu, taču es to iestatu manuāli un spēlēju ar dažiem jaudas iestatījumiem, lai redzētu to radītos efektus. Galu galā es izvēlos pilnu jaudu un iegūstu rezultātu:

Picture_4.jpgPēc labās puses platleņķa zibspuldzes izmantošanas ar lielu jaudu (ISO: 500, f: 6.3, 1/60)

Reizēm mākoņainās rudens dienās no debesīm varētu būt ļoti skaista un maiga maiga gaisma un negribētos tai neko pievienot. Tālāk redzamais attēls ir labi apgaismots un pieņemams, un jūs varētu teikt, ka nekas cits tam nav vajadzīgs. Bet mēs fotografējam uz zemes, kur šī maigā gaisma sasniedz pēdējo. Lai cik skaista būtu gaisma, uz zemes tās intensitāte ir diezgan zema, un tas liktu mūsu krāsām izskatīties aukstām un ēnām ļoti dziļām:

Picture_5.jpgSēnes dabiskā mīkstā gaismā no mākoņainām debesīm (ISO:500, F:8, 1/80, exp: -0,7)

Šādās situācijās jūs varat palielināt saules intensitāti, pievienojot papildu lukturīti. Vienkārši pārliecinieties, vai jūsu gaisma ir arī maiga un izkliedēta (mākoņainās dienās), lai izvairītos no nedabiska izskata fotoattēla. Šis ir rezultāts pēc tam, kad tam pašam fotoattēlam no augšas pievienoju izkliedētu lukturīti ar pusi jaudas:

Picture_6.jpgPievienota izkliedēta zibspuldze ar pusi jaudu (ISO:500, F:8, 1/80, exp: -1)

Kā redzat, fotoattēla krāsu un dinamikas diapazons tiek uzlabots, pievienojot zibspuldzi, pat diezgan pieņemamos gaismas apstākļos.

Šeit šajā piemērā man ir sēne, kas aug pilnīgā tumsā zem kokiem, bez zibspuldzes nav iespējams nofotografēt to, tāpēc es piestiprinu zibspuldzi blakus esošam kokam kreisajā aizmugurē un izmantoju mazākas jaudas platleņķa lukturīti, lai lai fotoattēls izskatās pēc iespējas dabiskāks šādā tumsā. Rezultāts ir šāds:

Picture_7.jpgSēņu ainava pilnīgā tumsā, uzņemta ar netiešo zibspuldzi (ISO:500, F:9, 1/60, eksp.: +0,7)

Tomēr mana fotogrāfija tagad izskatās labi apgaismota; Man šķiet, ka rezultāts ir nedaudz garlaicīgs un plakans, arī nedaudz nedabisks, jo šķiet, ka viss ir vienmērīgi apgaismots ar manu lukturīti. Lai to uzlabotu, man ir jāpārbauda iespējamie dabiskā apgaismojuma apstākļi un, ja iespējams, tie jāatdarina. Aina ir pilnīgi tumša, bet es redzu, ka dažreiz daži gaismas stari iekļūst no lielajiem kokiem aizmugurē. Bet ar tiem nepietiek, lai iegūtu labu fotogrāfiju, un saule nav pareizā stāvoklī, lai radītu skaistus gaismas starus uz sēnes. Es varu vai nu gaidīt visu dienu, līdz saule nonāks tādā stāvoklī, lai radītu labākus gaismas starus, vai arī radīt savus gaismas starus. Es meklēju otro un novietoju zibspuldzi atverē aiz kokiem, sasniedzot augstāko fokusa attālumu, lai izveidotu prožektoru, kas, kamēr es uzņemu fotoattēlu, pārvērtīsies gaismas staros, piemēram, saulei rietot aiz kokiem. Lūk, rezultāts:

Picture_8.jpgGaismas staru radīšana, lai uzlabotu ainavu, izmantojot zibspuldzi (ISO:500, F:9, 1/60, exp: +0,7)

Līdzīgos apstākļos jūs varat saskarties ar sēņu fotografēšanu stumbra iekšpusē. Šeit es novietoju savu zibspuldzi uz galvas un dodu viņiem papildu sauli no augšas, kas liek visam izskatīties garlaicīgi un nedabiski:

Picture_9.jpgSēņu, kas aug stumbrā, fotografēšana (ISO:1000, F:8, 1/60, eksp.: -0,3)

Šīs sēnes paliek tumšā stumbra iekšpusē, un tik šaurā un slēgtā telpā nekad nespīd saule. Tāpat priekšplānā uznirst milzīga tiešās zibspuldzes radīta ēna. Tāpēc mana fotogrāfija kliedz, ka tā ir izgatavota ar viltotām tehnikām. Kā gaisma var iespīdēt sapuvušā koka stumbrā, kas izgaismo šīs sēnes tādā veidā, kas ir vistuvāk dabiskajam? Iespējams, spožā rudens saulrietā saule iespraucas no cauruma stumbra iekšpusē, uz brīdi apgaismojot stumbra sēnes ar spilgtiem saules stariem. Izmēģināsim. Novietojiet zibspuldzi aiz stumbra un iestatiet to pēc iespējas augstākajā fokusa attālumā, lai izveidotu taisnu gaismas staru. Neizkliedējiet zibspuldzi. Nokļūstiet tādā stāvoklī, kurā varat to sajaukt ar dabisko gaismu. Šajā fotoattēlā es izmantoju apmēram pusi jaudas un pievienoju arī sava mobilā tālruņa lukturīti, lai atdarinātu tiešus saules starus sēņu apakšpusē. Šeit ir gala fotoattēls:

Picture_10.jpgAizmugurējās zibspuldzes un krītošas gaismas avota izmantošana, lai radītu dramatisku saulrieta atspulgu uz sēnēm (ISO:1000, F:8, 1/60, exp: -0,3)

Izmantojot LED paneļus

Tie ir ļoti daudzpusīgi gaismas avoti, ar kuriem jūs varat uzreiz redzēt apgaismojuma ietekmi uz objektu. Tomēr tie nav tik spēcīgi kā jūsu lukturītis.

Picture_11.jpgLed paneļi var būt praktiski, ja jums nav nepieciešams daudz apgaismojuma

Tā kā tie ir mazāk jaudīgs gaismas avots, tie ir īpaši noderīgi, ja vēlaties apgaismot sēnes to priekšpusē un saglabāt fonu tumšu, kā redzams tālāk esošajā fotoattēla piemērā. Tas notiek maģiskā fizikas likuma dēļ, ka gaismas intensitāte samazina attāluma kvadrātā no gaismas avota, tāpēc, novietojot objektu 20 cm attālumā no gaismas avota, nevis 10 cm, jūs saņemat 4 reizes mazāk gaismas ( atrodoties 2 reizes tālāk).

Picture_12.jpgGaismas intensitāte samazina attāluma kvadrātu no gaismas avota, radot skaistu efektu uz sēnēm slēgtās telpās. Uzņemts ar LED paneli kā sānu apgaismojumu (ISO:1600, F:8, 1/200, exp: -1)

Tā kā ir pieejams tik daudzpusīgs gaismas avots, sēņu fotografēšanai mums vairs nav vajadzīgas zibspuldzes, vai ne? Nu, tas ir atkarīgs. Patiesībā 2021. gadā mana zibspuldze tika sabojāta, un visas manas sēņu fotogrāfijas ir uzņemtas tikai ar LED paneli. Bet, ja vēlaties, lai visa aina, tostarp fons, būtu labi apgaismota vai radītu saules staru efektus vai mākslīgu fona apgaismojumu, jums joprojām ir jāizmanto jaudīga zibspuldze. Varat arī izmantot abus gaismas avotus kopā, LED paneli objekta apgaismošanai un zibspuldzi fona apgaismojuma pievienošanai. Zemāk esošajā fotoattēlā es izmantoju abas, jo, kad to uzņēmu, bija gandrīz pilnīga tumsa un sēnes izskatījās blāvas un garlaicīgas ar pilnīgi tumšu fonu:

Picture_13.jpgDvīņu sēnes, kas uzņemtas pilnīgā tumsā ar LED paneli priekšā, kas apgaismo sēnes, un zibspuldzi, kas apgaismo visu fonu (ISO: 1600, f:8, 1/80)

Kopsavilkums

Mēs apskatījām dažus piemērus, kā atrisināt jūsu problēmas ar fotografēšanas apgaismojumu sēņu fotografēšanā. Labākais risinājums vienmēr ir izmantot pieejamo dabisko gaismu un nepieskarties tās skaistumam, tikai tad, ja tas ir pieejams. Cilvēkiem, kas dzīvo tādā tumšā Ziemeļeiropas valstī kā es, jums ir jāvingro ar mākslīgo apgaismojumu, lai sēņu fotografēšana kļūtu citā līmenī. Tā līdz šim ir mana pieredze, ar kuru es dalījos ar jums par “vieglās mīklas risināšanu”.

Ceru, ka jums patika manis sniegtie padomi un novēlu jauku un jautru sēņu fotografēšanas dienu!