Foto nodarbības Smiltenē  2023
Ceturtdienās - 9., 16., 23. un 30. novembrī, plkst. 16:00, Smiltenes bibliotēkā un Zoom


Par un ap foto iesācējiem un amatieriem

1. nodarbība (Zoom platformā): Teorija. Fotokameras vai telefona foto uzstādījumi (2 st.)

Join Zoom Meeting 9. novembrī 2023.g.
https://us02web.zoom.us/j/88411145162?pwd=Vm1jQWtxQStzb2JaQmJZUWVMVXYzUT09
Meeting ID: 884 1114 5162 Passcode: 962459

Pirmās nodarbības Zoom video: https://failiem.lv/u/584ucfnybu

2. nodarbība (Smiltenes bibliotēkā): Foto veidošanas apstākļi, dabīga gaisma un kompozīcija. Mājas darbs. (2 st.)

3. nodarbība (Smiltenes ainaviskās vietas): Praktiskā nodarbība fotogrāfējot dabā.

4. nodarbība (Zoom platformā): Dalībnieku foto darbu rezultāta izvērtēšana un analīze. (3 st.)

Join Zoom Meeting 30. novembrī 2023.g.
https://us02web.zoom.us/j/89257824958?pwd=VklTOEw5alg1NEFtVVh0UGZtWWUrQT09
Meeting ID: 892 5782 4958 Passcode: 111350

Pieteikšanās veidlapa:  https://forms.gle/ahAMCWvwVZdf71XR7


Fotogrāfijas pamati un attēlu veidošanas pamatlikumi

Fotografējot noteikti ir jāzina optikas pamatprincipi, kas likti fotoaparāta darbības pamatā; objektīvu tipi; tas, cik jutīgs ISO (matrica vai filma) un kādi tehniskie fotokameras uzstādījumi jāizvēlas konkrētajā situācijā; kāds apgaismojums vai apgaismošanas ierīces ir jālieto; dažādu kadru formātu priekšrocības un trūkumi. Jo labāk mācēsiet rīkoties ar savu fotoaparātu, jo vairāk uzmanības varēsiet pievērst kadra veidošanai.

Nodarbībās mācīsimies analizēt attēla fotografēšanas un veidošanas pamatlikumus. Ar reāliem piemēriem tiks sniegtas praktiskas iemaņas iegūt nepieciešamo rezultātu. Paredzams, ka kursu apmeklētāji ne tikai uzlabos savu sniegumu, aktīvi strādājot praktiski, bet arī attīstīs spēju izvērtēt fotoattēlus, iegūs sapratni par veiksmīgiem risinājumiem un arī pieļautajām kļūdām.

Fotokursā apgūstot ekspozīciju lietosim manuālos uzstādījumus!
Foto kamerā M, tālrunī PRO.
Netiek lietota zibspuldze!

Nodarbības vada: Foto nodarbības vadīs un ar pieredzi dalīsies Ainars Gaidis. Ikdienā strādāju ar grafisko dizainu, veidojot grāmatas un reklāmas materiālus, kā arī fotografējot dabu, arhitektūru, uzņemot attēlus ar dronu. Smiltenes novadā, Smiltenē, Gaujienā, Apē un Trapenē jau tika organizēti un vadīti foto kursi iesācējiem ar praktiskām nodarbībām.

Fotogrāfija nav tikai fotokamera vai telefons!
Tā ir arī gaisma, kompozīcija, vietas izvēle, pacietība, talants un pieredze!

Papildus informācija:

Smiltenes novada bibliotēkas adrese: Baznīcas laukums 13, Smiltene, Smiltenes pilsēta

Ainara Gaida mājas lapa: https://ainodizains.wordpress.com/

e-pasts: liepnieki@gmail.com


Foto nodarbības Smiltenē 2010.g.


Foto nodarbības Gaujienā 2016.g.

Fokusēšana

Ļaujiet kamerai automātiski iestādīt asumu, nospiežot slēdža pogu līdz pusei un brīdi pagaidot, lai attēli nebūtu izplūduši.

Lai attēli būtu asi un skaidri, digitālais fotoaparāts ir tikai jāpavērš pret fotografējamo objektu un jānospiež slēdža poga.

Labu attēlu nevar uzņemt bez precīzas asuma iestādīšanas, un mūsdienu fotoaparā­tos parasti ir autofokusa sistēma. Tomēr tās nepareiza izmantošana var neglābjami sabojāt citādā ziņā perfektu attēlu.

Daudzām digitālajām kamerām automātiskā fokusēšanās notiek uz attēla centrā esošo objektu, uz ko norāda neliels taisnstūris kameras ekrāna vidū. Citās izmanto vairāku fokusēšanās punktu metodi, kas garantē, ka asi būs arī tie objekti, kas neatrodas attēla centrā. Bet vai jums kādreiz, fotografējot izklaidus stāvošu cilvēku gru­piņu, ir nācies pieredzēt, ka fotoaparāts foku­sējas uz pretējo sienu? Izlasot šo nodaļu, uz­zināsiet, kā izvairīties no šādām problēmām.

Visām digitālajām kamerām ar automā­tisko fokusēšanos slēdža pogu var nospiest divos stāvokļos. Nospiežot to līdz pusei un brīdi tā paturot, aktivizējas autofokuss un citas fotoaparāta sistēmas. Pēc īsa brīža saņemsiet apstiprinājumu tam, ka kamera ir iestādījusi asumu: pie skatu meklētāja iedegsies zaļa gaismas diode vai uz ekrāna parādīsies zaļš simbols. Tikai tad, kad esat saņēmuši šo "apstiprinājumu", nospiediet slēdzi līdz galam.

Kas ir asuma dziļums?

Asuma dziļums raksturo to, cik liela daļa no ainas fotoattēla bus skaidri saskatāma. To var izmantot, lai padarītu attēlus izteiksmīgākus.

Ikviens ir redzējis fotogrāfijas, kurās viss attēls, sākot no priekšplānā augošas puķes un beidzot ar kalniem tālumā, ir perfekti dzidrs un ass. Noteikti esat redzējis ari fotogrāfijas, kurās galvenais objekts ir skaidri saskatāms, bet viss pārējais - izplūdis.

Šie ir divi dažāda asuma dziļuma piemēri. Pirmais no tiem ir attēls ar lielu asuma dziļumu (lielākā daļa ainas ir asa), bet otrs - ar mazu asuma dziļumu.

Tehniskā ziņā precīzāka asuma dziļuma definīcija būtu "attāluma robežas, kurās foto­grāfijā redzamie objekti ir attēloti pietiekami asi". Par laimi, vairs nav jānopūlas ar sarežģī­tiem asuma dziļuma aprēķiniem (it sevišķi -ja izmantojat digitālo kompaktkameru), vien nepieciešams zināt, kā palielināt vai samazināt to atbilstoši nepieciešamībai.

Daži vienkārši padomi par asuma dziļumu:
•    plats diafragmas atvērums rada mazu asuma dziļumu;
•    mazs diafragmas atvērums rada lielu asuma dziļumu;
•    teleobjektīvs (vai zūmobjektīvs lielā palielinājumā) šķietami rada mazu asuma dziļumu;
•    platleņķa objektīvs šķietami rada lielu asuma dziļumu.

Divos pēdējos punktos lietots vārds "šķietami", jo attāluma uztvere fotogrāfijā šajos gadījumos bieži vien neatbilst īstenībai, bet ir atkarīga no objekta palielinājuma un ainavas perspektīvas vai izvēlētā skatpunkta, tādēļ tieši salīdzināt fokusa attālumu un asuma dziļumu ir grūti.

Kas ir kompozīcija?

Tā ir sakārtošanas un izvietošanas māksla, kas rada aktīvas attiecības starp fotogrāfu un objektu.

Fotoaparāta skatumeklētājs un fotogrāfijas forma ir taisnstūris, tad tieši taisnstūris ar tādām pašām malu attiecībām ir tā forma, ko jūs izmantosiet objekta iekadrēšanai. Šāds taisnstūris parasti atbilst zelta griezuma proporcijām un ir acij tīkams. Jūs varat izveidot gan tādu kompozīciju, kurā objekts ir harmoniskā saskaņā ar šo taisnstūri, gan tādu, kurā notiek objekta un ierāmējuma "cīņa" - dinamiska mijiedarbība. Dažādi izvietojot objektus kadrā, jūs varat radikāli mainīt attēla raksturu.

Lai radītu veiksmīgu fotogrāfijas kompozīciju, jums tajā jāietver visas vizuālās īpašības, kas spēj piesaistīt uzmanību. Harmonija: visiem kompozīciju veidojošiem elementiem ir labi jāsader. Tad kompozīcija būs līdzsvarota un attēlā valdīs vienojoša harmonija.

Dinamiskums: izteiksmīgas fotogrāfijas kompozīcijā ir jābūt kaut kam pārsteidzošam un dzīvīgam. Kompozīcijas dinamiskie elementi fotogrāfijā radīs spriedzi un kontrastu. Izvietojums: objekta novietojums kadrā nosaka kompozīcijas izteiksmīgumu un raksturu.

Kadrēšana: iekomponējot attēlu skatumeklētājā, jūs kadrējat uzņēmumu, veidojot jaunas formas. Šo formu proporcijas radīs attēlā iekšēju kustību un veidos kompozīcijas ģeometriju. Šajā lappusē būs apskatīti daži kompozīcijas pamatlikumi. Jūs varat izmantot šos likumus dažādās kombinācijās un tā radīt harmoniskas un dinamiskas kompozīcijas.

Foto projekti Smiltenē

Foto izstāde > Smiltenes novada kultūras iestādes


Kalendārs > Smiltenes novada muižas