Kas ir ekspozīcija?

Lai izprastu ekspozīciju, varat par kameru domāt kā par gaismas apkopošanas rīku. Ekspozīcija vienkārši ir gaismas daudzums, kam atļaujam ieplūst uz foto kameras sensoru / filmiņu. Ja atļaujam ieplūst pārāk maz gaismas, attēls ir tumšs vai nepietiekami eksponēts. Ja pārāk daudz — tas var kļūt pārāk gaišs vai pārmērīgi eksponēts.

Fotogrāfijā ekspozīcija ir būtisks elements, kas nosaka, kas patiesībā tiek ierakstīts kameras attēla sensorā. Ir trīs regulējami elementi, kas kontrolē ekspozīciju – ISO, diafragmas atvērums un aizvara/slēdža ātrums.

Ekspozīcijas trīsstūris

ISO ātrums norāda, cik jutīgs ir jūsu kameras sensors pret gaismu, katra vērtējuma vērtība apzīmē gaismas “stop” un katrs pieaugošais ISO skaitlis (uz augšu vai uz leju) apzīmē sensora jutības pret gaismu dubultošanu vai samazināšanos.

Diafragmas atvērums kontrolē objektīva diafragmu, kas regulē gaismas daudzumu, kas pārvietojas caur objektīvu uz foto kameras sensoru vai filmas plakni. Diafragmas atvēruma iestatījums ir norādīts ar f skaitli, savukārt katrs f skaitlis apzīmē gaismas “samazināšanos”.

Slēdža ātrums (Shutter Speed) norāda ātrumu, kādā aizvars atveras un aizveras. Tas būtībā ir tas, cik ilgi gaismai ir atļauts nokļūt līdz kameras sensoram, kad nospiežat aizvara atbrīvošanas pogu. Katra slēdža ātruma vērtība norāda arī gaismas “samazināšanos”. Slēdža ātrumu mēra sekundes daļās.

Kad šie trīs elementi ir apvienoti, tie attēlo noteiktu ekspozīcijas vērtību (EV) konkrētam iestatījumam. Jebkuras izmaiņas kādā no trim elementiem izmērāmi un specifiski ietekmēs to, kā atlikušie divi elementi reaģē, lai eksponētu filmas kadru vai attēla sensoru un kā attēls galu galā izskatās.





Apgūstiet fotogrāfiju radīšanu un ekspozīciju internetā – 

Izvēlies šeit >>>  Canon Outside Of Auto

1. Uzdevums > nofotografēt visus priekšmetus iespējami skaidrākus/krāsainākus:

Settings: 1) slēdža ātrums max lēns – 1/2
2) Aperture/diafragma ciet – 13.0
3) ISO max ilgs (dabā no statīva) – 100

Rezultāts – lidmašīnai propellera nav, kā arī ir asums visā kadra dziļumā, priekšplānu un priekšmetus fonā ieskaitot.

Nokopējot uzņemtos kadrus, tiem nosaukumā pievienoti foto uzņamšanas uzstādījumi 1600_ISO_45_0009

2. Uzdevums > nofotografēt propelleru:

Settings: 1) slēdža ātrums max ātrs – 1/2000
2) Aperture/diafragma vaļā – 2.8
3) ISO max augsts/jutīgs – 12800

Rezultāts – lidmašīnai propellers ir, taču asums tikai uz tās priekšējo daļu, zīmuļi un āksts kļūst neasi, izplūduši.

3. Uzdevums > nofotografēt propelleru ar vēl ātrākiem/īsākiem ekspozīcijas uzstādījumiem:

Settings: 1) slēdža ātrums max ātrs – 1/4000
2) Aperture/diafragma vaļā – 2.8
3) ISO max augsts/jutīgs – 25600

Rezultāts – kadrs graudains (trokšņi) propellers ir, taču asums tikai uz lidmašīnas priekšējo daļu, zīmuļi un āksts neass. Būtībā kadrs pārgaismots un nederīgs/nelietojams.

Izvēlies šeit >>>  Canon Outside Of Auto