WB - baltā balanss, krāsu temperatūra

Neatkarīgi no tā, vai tas ir mobilais tālrunis vai fotoaparāts, pastāv “baltā balanss”, kam fotografējot reti tiek pievērsta uzmanība. Bet tas nenozīmē, ka baltā balanss ir maznozīmīgs, tas ir pat ļoti noderīgi, un var palīdzēt uzņemt lieliskus attēlus.

Kas ir baltā balanss?

Baltā  balanss  ir  rīks, kura mērķis ir uztvert precīzas krāsas jūsu attēlā, to neietekmējot gaismas avota krāsai. Baltā balanss ir saistīts ar  krāsu  temperatūru,  ko  mēra  “Kelvinos”  vai “K”. Jo lielāks ir K skaitlis, jo vēsāka būs krāsa. Baltā balansu var vienkārši saprast kā baltās krāsas atjaunošanu baltā krāsā. Ja ir balta papīra loksne, papīra krāsai ir jābūt baltai. Bet noteiktā apgaismojumā krāsa mainās. Šeit tiek izmantots kameras baltā balanss. Tas atjauno papīra balto krāsu uz baltu.

Kā darbojas baltā balanss?

Mēs visi zinām, ka trīs galvenās gaismas krāsas ir purpursarkana, zaļa un debeszila. Tās var sajaukt, lai iegūtu dažādas krāsas. Kamerai ir 3 veidu komponenti, kas uztver attiecīgi debeszilu, zaļu un purpursarkanu gaismu. Iepriekš iestatītajā stāvoklī šo trīs gaismjutīgo ķēžu elektroniskā pastiprinājuma attiecība ir vienāda, kas ir attiecība 1:1:1. Baltā balansa princips ir mainīt to palielinājuma koeficientu. Ja pašreizējā debeszilās, zaļās un purpursarkanās gaismas attiecība ir 2:1:1, tad WB tiks mainīts uz 1:2:2 un rezultātā tiks atjaunots uz baltu.

Baltā balanss un krāsu temperatūra

Fizikā absolūti melns ķermenis tiek uzkarsēts no absolūtās nulles (-273°), un, temperatūrai paaugstinoties, tas pakāpeniski izstaro sarkanu, dzeltenu, baltu un zilu gaismu. Ja spuldzes A izstarotajai gaismai ir tāds pats spektrs kā absolūti melna ķermeņa izstarotajai gaismai pie 2000°, tad spuldzes A krāsas temperatūra ir 2000+273=2273K. Ja krāsu temperatūra ir ļoti augsta, krāsa ir zilgana. Kad krāsas temperatūra ir ļoti zema, krāsa ir sarkanīga.

Jūsu kamerā ir pieejamas vairākas baltā balansa opcijas:

• Automātiskais baltā balanss (AWB): kamera automātiski pielāgo labāko WB kameras iestatījumu.
• Baltā balansa sākotnējie iestatījumi (pusautomātiskais baltā balanss): kamerā ir vairāki iepriekš iestatīti režīmi, kas saistīti ar dažādām krāsu temperatūrām.
• Baltās krāsas balansa manuālais kameras iestatījums (pielāgots baltā balansa režīms): varat patstāvīgi pielāgot baltā balansu, izveidojot pielāgotu baltā balansu vai iestatot noteiktu Kelvina skaitli.

Viens no labākajiem fotografēšanas pamatpadomiem ir iestatīt baltā balansu uz automātisko. Par laimi, baltās krāsas balanss ir iestatījums, kuru varat mainīt pēcapstrādē, neietekmējot attēla kvalitāti, ja vien fotografējat neapstrādātā režīmā.

AWB - tas ir visizplatītākais WB iestatījums fotogrāfijā. Mēs ļaujam kamerai noteikt labākos krāsu temperatūras iestatījumus konkrētajam sižetam.  Tas ir piemērots lielākajai daļai gadījumu, kad krāsa nav būtiska.

Šie iestatījumi: ēna, mākoņains, zibspuldze, saule, dienasgaismas lampa, kvēlspuldze darbojas diezgan precīzi, atrodot pareizo baltā balansu
no 3200 līdz 6500 К. 
Labākie WB režīmi vidē, kur ainā dominē viena veida gaisma. Tas ļauj ātrāk pielāgot baltā balansa iestatījumu.

Pielāgots baltā vai lietotāja definēts baltā balanss (Kelvin), labākie režīmi:

  • Ainām ar vairākiem konkurējošiem gaismas avotiem un krāsu temperatūrām
  • Vairākām ekspozīcijām (HDR) / panorāmām
  • Situācijas, kad krāsu precizitāte ir kritiska

"Kelvin" režīmā ir iespējams iestatīt tieši "krāsu temperatūras" vienības, bet tad ir jāpārzina augstāk uzrakstīto tabulu un jābūt saprašanai par apgaismojumu tipiem.


Kā pielāgot baltās krāsas balansu?

  • Kā piemēru ņemam Canon SLR. Tajā pašā gaismas vidē uzņemiet tīri baltu fotoattēlu (balta siena, balts papīrs). Pārliecinieties, vai baltā krāsa aizpilda visu attēlu.
  • Pēc tam izvēlnē atlasiet Custom White Balance un atlasiet fotoattēlu kā definīcijas etalonu.