Dabīgas gaismas likumi

Gaisma fotogrāfijā ir pats svarīgākais. Fotoaparāts tikai paklausīgi pārvērš attēlā gaismu, kas nāk no objekta, kuru fotografējam. 

Lai fotoaparāts varētu uzņemt precīzu attēlu, ir vajadzīga pareiza ekspozīcija - uz attēla sensora jākrīt tieši vajadzīgajam gaismas daudzumam. Uzņemamo objektu apgaismojums nemitīgi mainās - salīdziniet, piemēram, kaut vai ainavu, ko apgaismo spilgta saule, ar to pašu ainavu krēslā. Ja fotoaparātā nokļūst pārāk daudz gaismas, attēls ir pārgaismots, tas izskatās blāvs un izbalējis. Ja uz sensora nokļūst pārāk maz gaismas, attēls būs ļoti tumšs. Uzstādot automātisko ekspozīciju, fotoaparātā iebūvētais apgaismojuma noteicējs pats noteiks gaismas daudzumu un automātiski pielāgos tam diafragmu un slēdža ātrumu. Vairumā gadījumu automātiskā ekspozīcija lieliski tiek galā ar savu uzdevumu, tomēr reizēm jums nāksies iejaukties tās darbā. 

Fotokursā apgūstot ekspozīciju lietosim tikai manuālos uzstādījumus!
Foto kamerā M, tālrunī PRO.


ISO gaismjūtības vērtēšanas sistēma

Digitālajos fotoaparātos un tālruņos var uzstādīt dažādu gaismjutību. Arī filmu fotoaparātos lieto filmas ar dažādu gaismjutību. Bez tā iztikt nevar, jo vājākā apgaismojumā ir nepieciešama lielāka gaismjutība. Gaismjutību izsaka ISO vienībās, un tā parasti ir no ISO 100 līdz ISO 25600. Parasti dienasgaismā vajadzīga ISO 100 gaismjutība. Ja apgaismojums samazinās, gaismjutība jāpalielina. Slikti apgaismotās iekštelpās tai jābūt vismaz ISO 800, bet foto­grafēšanai naktī - no ISO 1600 līdz ISO 6400. Fotoaparātā iebūvētais apgaismojuma noteicējs novērtēs gaismas intensitāti un vājā apgaismojumā automātiski palielinās fotoaparāta ISO.

Strantes dzirnavas no dažādiem skatpunktiem


Pirmais uzdevums

Nofotografēt koka stumbru 5 rakursos/skatpunktos:

  1. no priekšas ar saules gaismu pakausī
  2. no sāniem ar gaismas avotu no labās puses
  3. no sāniem ar gaismas avotu no kreisās puses
  4. no aimugures ar sauli aiz koka
  5. gaisma pār plecu 45° lenķī (pusdienlaikā)


Otrais uzdevums

Nofotografēt Smiltenes baznīcu* no priekšas (no autoostas puses):

  1. saullēktā
  2. pusdienslaikā
  3. saulrietā 
  4. pēc tumsas iestāšanās
  5. naktī (ar statīvu)

* Variet fotografēt arī citus objektus, ievērojot uzdevumā norādītos gaismas principus.
Kā piemēru pievienoju Siguldas stacijas/autoostas foto attēlus. Fotografējot dažādos gadalaikos, saules lēkts un riets būs citās diennakts stundās. Rīkojieties atbilstoši esošiem apstākļiem. Saullēkts rudenī ap 8.00, saulriets 18.00. Naktī fotografēt ar statīvu, vai atbalstot rokas un ar laika taimeri.


Plašāk par ekspozīciju, asuma dziļumu un papildus uzdevumiem: https://foto-apstrade.mozello.lv/gaisma/