Pasauli redzam krāsās
Galvenais ir atcerēties, ka krāsa ir viens no izšķirošajiem instrumentiem fotogrāfa/dizainera darbā.
Tādēļ svarīga ir prasmīga krāsu un to savstarpējo attiecību izvēle – tas rada vajadzīgo noskaņojumu.

Formas fotogrāfijai piešķir nozīmi, bet krāsas fotogrāfiju atdzīvina. Krāsas attēlā var radīt gan harmoniju, gan disonansi, tās vieno attēlu un piešķir tam enerģiju, liekot skatienam pārlēkt no krāsas uz krāsu. Spēcīgi krāsu kontrasti pievērš skatītāja uzmanību un ir attēla psiholoģiskie fokusi, bet maigas krāsas rada atbilstošu noskaņojumu. Tā kā krāsas var ļoti ietekmēt attēla izteiksmīgumu, jums ir jāsaprot, kā krāsas darbojas.

KRĀSU APLIS
Veidojot krāsainu kadru, jūs kadra krāsas varat harmonizēt daudzos dažā­dos veidos. Lai saprastu dažādās iespējamās krāsu attiecības, izmantosim tradicionālo krāsu apli. Apļa vienā pusē ir aukstās krāsas - zaļā, zilā un vio­letā. Otrā pusē ir siltās krāsas - dzeltenā, oranžā un sarkanā. Katrai krāsai ir sava pretkrāsa jeb komplementārkrāsa. Piemēram, zaļā krāsa ir sarkanās pretkrāsa, bet zilā ir oranžās pretkrāsa. Komplementārkrāsu pāru izmanto­šana rada vibrāciju un harmoniju. Atkarībā no tā, cik krāsai piejaukts baltās vai melnās krāsas, krāsām var būt gaišāka vai tumšāka nokrāsa. Piemēram sarkanās krāsas tumšā nokrāsa ir sarkanbrūnā, bet gaišā nokrāsa - rozā.

KRĀSU VALODA
Krāsām ir trīs galvenās pazīmes - tonis, gaišums un piesātinājums. Tonis būtībā ir krāsas nosaukums. Ja sakām "sarkanā krāsa", "zaļā krāsa" vai "oranžā krāsa", mēs nosaucam krāsas toni. Gaišums raksturo baltās vai melnās krāsas piejaukumu noteikta toņa krāsai, kura dēļ tā var būt gan gai­šāka, gan tumšāka. Gaišo un tumšo krāsu prasmīga grupēšana attēlam piešķir vienotības iespaidu. Piesātinājums ir atkarīgs no krāsu tīrības. Jo mazāk krāsai ir piemaisījumu, jo tā ir piesātinātāka, košāka. Piesātināju­mam mazinoties, krāsa kļūst pelēcīga, rodas iespaids, ka tā sajaukta ar savu komplementārkrāsu (piemēram, sarkanā krāsa ēnā šķiet zaļgana).

Krāsu mācība

Forma un tonalitāte, faktūra. Virsma, reljefs, attēla lineārā jeb grafiskā kompozīcija, attēla raksts, struktūra, ritms. Krāsa. Krāsu uztveres teorijas pamati. Krāsu kontrasti un kompozīcija. RGB un CMYK. Gaišs, tumšs, spožš, spilgts, blāvs.

Materiāls tulkots no Before&After: http://www.bamagazine.com/