Asuma dziļums

Ikviens ir redzējis fotogrāfijas, kurās viss attēls, sākot no priekšplānā augošas puķes un beidzot ar kalniem tālumā, ir perfekti dzidrs un ass. Noteikti esat redzējis ari fotogrāfijas, kurās galvenais objekts ir skaidri saskatāms, bet viss pārējais - izplūdis. Šie ir divi dažāda asuma dziļuma piemēri. Pirmais no tiem ir attēls ar lielu asuma dziļumu (lielākā daļa ainas ir asa), bet otrs - ar mazu asuma dziļumu.

Kas ir asuma dziļums?

Tehniskā ziņā precīzāka asuma dziļuma definīcija būtu "attāluma robežas, kurās foto­grāfijā redzamie objekti ir attēloti pietiekami asi". Par laimi, vairs nav jānopūlas ar sarežģī­tiem asuma dziļuma aprēķiniem (it sevišķi -ja izmantojat digitālo kompaktkameru), vien nepieciešams zināt, kā palielināt vai samazināt to atbilstoši nepieciešamībai.


Daži vienkārši padomi par asuma dziļumu:

•    plats diafragmas atvērums rada mazu asuma dziļumu;
•    mazs diafragmas atvērums rada lielu asuma dziļumu;
•    teleobjektīvs (vai zūmobjektīvs lielā palielinājumā) šķietami rada mazu asuma dziļumu;
•    platleņķa objektīvs šķietami rada lielu asuma dziļumu.

Divos pēdējos punktos lietots vārds "šķietami", jo attāluma uztvere fotogrāfijā šajos gadījumos bieži vien neatbilst īstenībai, bet ir atkarīga no objekta palielinājuma un ainavas perspektīvas vai izvēlētā skatpunkta, tādēļ tieši salīdzināt fokusa attālumu un asuma dziļumu ir grūti.

Kad vērts izmantot mazu asuma dziļumu?

Visbiežāk mazu asu ma dziļumu izmanto, fotografējot portretus, lai izceltu attēlojamo personu. Iestādot lielu fokusa attālumu un (vai) platu diafragmas atvērumu, piemēram, F2,8 (par F skaitļiem paskaidrots rāmītī bla­kus lappusē), redzēsiet asu attēlojamo objektu un izplūdušu fonu. Šo paņē­mienu var izmantot jebkuram attēlam, kurā nepieciešams galveno objektu atdalīt no fona. Var arī darīt vienkār­šāk - izvēlēties portreta re­žīmu (ja vien kamerai tāds ir).

Kad vērts izmantot lielu asuma dziļumu

Sajā gadījumā ir daudz vairāk variantu, bet labs piemērs liela asuma dziļuma lietošanai būs ainavu fotogrāfijas. Parasti šajā gadījumā zūmobjektīvs ir iestādīts uz platāko leņķi un diafragmas atvērums ir mazs, piemēram, F8, kas nodrošina, ka fotogrāfijā būs skaidri redzami gan tuvumā, gan tālumā esošie objekti. Vienkāršāks paņēmiens ir ainavas režīma izvēle.


Trešais uzdevums


Ceturtais uzdevums


Plašāk par ekspozīciju, asuma dziļumu un papildus uzdevumiem: https://foto-apstrade.mozello.lv/ekspozicija/